výuka plavání, zdokonalovací plavání Soukromá plavecká škola Jiřího Řezáče extrémně vytrvalostní bazénové plavání
Úvod   Jiří Řezáč   Plavecká škola   Vytrvalostní plavání  Články   Média   Sponzoři   Fotogalerie   Kontakt   Odkazy
Zpět
Extrémně vytrvalostní plavci oslavují

Velký důvod k oslavám mají plavci z výběrové plavecké školy Jiřího Řezáče.

Plavecká škola měla v dubnu desetileté výročí svého založení. Za tuto dobu prošlo výukou plavecké školy 320 dětí. Děti, které se výuky zúčastňovali pravidelně po dobu alespoň jednoho roku, se všichni naučili nadprůměrně dobře plavat všechny čtyři plavecké způsoby, motýl, znak, prsa a kraul. Někteří jedinci které plavání opravdu baví, chodí do plavecké školy nepřetržitě již 10 let a pamatují tak i první vyučovací hodinu. Těmito plavci jsou: Stupková Barbora, Hron David, Šterner Marek, Sudová Kristina a Přibylová Pavlína. Tito dlouholetí příznivci plaveckého sportu vytvořili základ skupiny plavců, která se úspěšně věnuje extrémně vytrvalostnímu plavání.

Další tentokrát pětileté výročí mohou v dubnu oslavit i plavci, kteří se věnují extrémně vytrvalostnímu plavání. Přesně před pěti lety štafeta nejmladší skupiny českých plavců s věkovým průměrem dětí pouhých 10 let vytvořila svůj první český rekord, který byl zapsán do České knihy rekordů. Jmenovitě se jednalo o štafetu na 24 hodin, při které děti uplavali přes 62 kilometrů.

Třetím důvodem k oslavám je skutečnost, že 1. dubna tohoto roku vytvořila skupina deseti nejlepších plavců z výběrové plavecké školy Jiřího Řezáče, kteří stále ještě patří do kategorie junioři, nejhodnotnější extrémně vytrvalostní plavecký výkon všech dob, který byl kdy v českých bazénech zaplaván.

O podobný výkon uplavat 100 kilometrů fyzicky nejtěžším a nejnáročnějším plaveckým způsobem motýl se ještě nikdy nikdo úspěšně nepokusil. Po více než 100 letech co funguje organizované plavání v naší zemi (první plavecký klub byl založen v roce 1911 v Plzni), dokázali tuto extrémně vytrvalostní plaveckou akci úspěšně uskutečnit až plavci z výběrové plavecké školy pod vedením Jiřího Řezáče, který se štafety rovněž zúčastnil.

Extrémně vytrvalostní plavecká akce se již po jedenácté uskutečnila na bazénu SK Radbuza Plzeň, který je právě oním zmiňovaným nejstarším plaveckým klubem v naší republice.

Řezáč dokázal ve dnech 30.3. až 31.3. uplavat fyzicky nejnáročnějším plaveckým způsobem motýl marathónskou vzdálenost 42 km 195 m. K tomuto českému rekordu v kategorii jednotlivců přidal ještě další čtyři rekordy, které vytvořil při mezičasech na tratích 10 km, 20 km, 30 km a 40 km. Jako člen štafety se také podílel na vytvoření českého rekordu ve štafetovém plavání na 24 hod a na 100 km.

Plavci ve štafetě zdolala 100 km motýlem za 37 hod 15 min. Další český rekord vytvořila štafeta na mezičase při 24 hodinách. Za tuto dobu plavci pokořili vzdálenost 67 km 650 m.

Štafety se zúčastnili: Řezáč Jiří, Hron David, Stupková Barbora, Šterner Marek, Kejval Jakub, Fruhauf Jakub, Hronová Lucie, Planetová Alexandra, Hron Michal a Kroupa Jan.

Všechny tyto české rekordy, které se zapsali do České knihy rekordů budou zaslány do Anglie k posouzení, zdali se nejedná o nově vytvořené světové rekordy, které se zapíší do Guinnessovy knihy světových rekordů. Šanci že předvedené výkony plavců budou uznány světovými rekordy vidí trenér Jiří Řezáč pozitivně.

"Jsem přesvědčený, že stejně jako v České republice nebude ani ve světě mnoho plavců ochotných a schopných absolvovat 100 km nejnáročnějším plaveckým způsobem motýl. Proto věřím, že šance na zisk světového rekordu je celkem reálná." míní Řezáč.

"Největším problémem, který trvá již několik let, je neuvěřitelně špatná komunikace se zástupci Guinnessovy knihy světových rekordů. Nedaří se nám přimět anglické úředníky, aby vykonávali svou práci pořádně a hlavně včas! Proto jsme například nestihli před akcí zařídit vše, co je před pokusem o vytvoření světového rekordu zapotřebí. Otázkou tak zůstává, zda bude náš výkon zpětně jako světový rekord uznán." Stěžuje si Řezáč.

Plavci z výběrové plavecké školy dokázali v extrémně vytrvalostním plavání vytvořit za pět let 12 českých rekordů ve štafetovém plavání na tratích 24 hod a 100 km.

Nejmladší skupina českých plavců s věkovým průměrem pouhých 10 let získala během prvních tří let kompletní sbírku všech šesti českých rekordů ve štafetovém plavání, které lze ve 24 hodinovém plavání získat.

K úspěchům plavecké školy rovněž patří 17 českých rekordů ve vytrvalostním plavání jednotlivců, které získal za poslední dva roky Jiří Řezáč, vedoucí vytrvalostních plavců.

Jedenácti vytrvalostních akcí, které výběrová plavecká škola Jiřího Řezáče pořádala se zúčastnilo celkem 49 plavců. Někteří plavci se zúčastnili pouze jedné vytrvalostní akce, někteří se zúčastnili hned několika štafet. Ze 49 plavců získalo 22 plavců minimálně tři české rekordy.

Nejúspěšnějšími vytrvalostními plavci ve štafetovém plavání jsou Hron David, Hronová Lucie a Fruhauf Jakub. Všichni tři se stejnou měrou podíleli na vytvoření deseti českých rekordů.

V plavání jednotlivců je nejúspěšnějším vytrvalostním plavcem Řezáč Jiří, který získal za dva roky celkem 17 českých rekordů. Navíc jako člen štafet přidal ještě 6 rekordů ve štafetovém plavání. Jeho největším úspěchem je uplavání 50 km vzdálenosti fyzicky nejnáročnějším plaveckým způsobem motýl ve skvělém čase 17 hod a 18 min.

Ve štafetovém plavání si Řezáč nejvíce cení první akce, při které nejmladší skupina českých plavců s věkovým průměrem pouhých 10 let dokázala uplavat za 24 hod 62 km a 560 m.

Dále pak rekordu stejně mladé skupiny plavců, která za 24 hod uplavala fyzicky nejtěžším a nejnáročnějším plaveckým způsobem motýl 52 km a 847 m. A samozřejmě rovněž posledních dvou rekordů na 24 hod a na 100 km plavaných opět plaveckým způsobem motýl.

K těmto skvělým úspěchům je potřeba dodat, že jich dosáhli výhradně plavci amatéři, kteří se plavání nevěnují závodně, ale pouze rekreačně na zcela amatérské úrovni. Nikdo z plavců nikdy nebyl členem žádného plaveckého klubu nebo oddílu.

A jaké mají plavci přání do budoucna a co plánují v nejbližších letech? Řezáč si přeje mít na starost co nejvíce dětí, které bude plavání bavit a budou se plavání věnovat důkladně a dlouhodobě. Dále chce se svými svěřenci do tří let získat kompletní sadu českých rekordů, které lze ve štafetovém plavání na 100 km. získat. On sám by rád do pěti let získat kompletní sadu všech rekordů na tratích 10 až 50 km. ve všech plaveckých způsobech. Rad by tak připojil ke stávajícím 29 rekordům, které vytvořili plavci z jeho výběrové plavecké školy během příštích pěti let dalších 46 rekordů. Pokud by se navíc ozvali úředníci z Anglie a alespoň jeden z předvedených výkonů plavců uznali jako rekord světový, byl by jistě maximálně spokojen.

Závěrem by trenér vytrvalostních plavců rád poděkoval za možnost pořádat extrémně vytrvalostní plavecké akce vedoucím představitelům plaveckého bazénu SK Radbuza Plzeň, stejně jako svým bývalým svěřencům za pomoc při organizování těchto akcí. Nemalé poděkování patří též rodičům dětí, které plaveckou školu a extrémně vytrvalostní plavání podporují.